Chaim a Sara

Autor: Jana Shemesh | 15.12.2014 o 13:34 | Karma článku: 18,48 | Prečítané:  3814x

Chaim a Sara boli starosvetský pár. On nosil domov peniaze, ona sa starala o všetko ostatné. On bol úspešný podnikateľ, ona dokonalá domáca pani. Bolo to tak roky. Spolu s rečami o tom, že ona vlastne nič nerobí. Len reprezentuje. Nikdy nemali deti a tak to bolo ešte zrejmejšie. Teda jemu. 

Sara vedela svoje. Mala ale rada svoje pohodlie a tak model ich spolužitia nikdy nenapadala. Nakoniec, nebolo to také zlé. Veľa cestovali, mali byt plný pekných vecí, Chaim bol džentlman. 
Všetko fungovalo celých päťdesiat rokov. Potom Sara ochorela na rakovinu.  Lekári boli opatrne optimistickí. Operácia sa však podarila len čiatočne a na pooperačnej izbe ešte Sara dostala aj mozgovú príhodu. Na istý čas prišla o reč, ľavú ruku sa jej už nikdy nepodarilo rozhýbať. Po pár týždňoch agresívnej onkologickej liečby ju pustili domov. Čakala na ňu filipínska ošetrovateľka a izba vybavená lepšie ako v nemocnici.  A Chaim.
Vyzeral horšie ako ona. Pozorovala to dlhšie. Do nemocnice ju chodil navštevovať neupravený, roztržitý, stále sa jej pýtal, kde čo majú, kedy treba platiť účty, ako sa volá jeho lekár, ktoré lieky má kedy brať. Rada by mu odpovedala, ale nemohla prinútiť hlasivky k aktivite. A niekedy mu ani nerozumela. 
Doma sa pozviechala. Ošetrovateľka sa ukázala ako mimoriadne schopná odborníčka, Saru rozchodila, rozhovorila a pomáhala jej zvládať vedľajšie efekty onkologickej liečby.
Napriek vynikajúcej starostlivosti ale lekári potvrdili, že Sara je v terminálnom štádiu. Navrhli jej špecializovanú nemocnicu, kde by jej uľahčili posledné mesiace. Odmietla. Chcela byť doma. Musela Chaimovi vysvetliť veľa vecí, pripraviť ho na život vdovca. Bolo toho veľa, čo nevedel a čo za tie roky dlhé roky spoločného života považoval za samozrejmosť. Napísala si zoznam vecí, ktoré celé tie roky robila a zabepečovala. Bol dlhý, hoci veľa položiek vynechala. 
Tri mesiace Chaima pripravovala na samostatný život. Potom už nevládala a prosila, aby ju previezli do nemocnice. Chaim bol s ňou do poslednej chvíle. Nedokázal jej povedať, že už vie, čo všetko pre nich robila. Bol to starosvetský muž a mal takú výchovu.
Pár mesiacov po Sarinej smrti sa dával dokopy. Presťahoval sa do domova dôchodcov, kde začal pracovať ako poradca starším párom, ktoré zasiahla choroba. A chodí aj k nám do nemocnice na stretnutia rodinných príslušníkov. O Sare ani raz nepovedal krivého slova. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?