Šťastná baretka

Autor: Jana Shemesh | 9.12.2014 o 10:27 | Karma článku: 14,18 | Prečítané:  9459x

Vypadané vlasy riešia onkologickí pacienti rôzne. Muži šiltovkami, ženy sa spoliehajú viac na parochne, hoci v posledných rokoch si na holé hlavy radšej viažu rôzne šatky a sú aj takí, čo chodia s vyholenou hlavou bez zábran. Alina zvolila baretku. 

 Nosila ju aj počas najväčších horúčav, aj vtedy, keď jej už vlasy rašili, a dokonca aj vtedy keď jej už spod nej vykúkali najprv nenápadné, akoby náhodné a potom čoraz zreteľnejšie pramene vlasov. 
Baretka bola časom už vyšúchaná, na niektorých miestach sa až leskla od vydranosti a občas sa na nej objavili drobné smietky. Bola v takom stave, že raz nám Alina rozprávala, že na autobusovej zastávke jej jedna pani ponúkala nejaké drobné na prilepšenie. 
Alina ju ale nikdy nedávala dole z hlavy. Evidentne ju tiež nenosila pre to, aby zakryla kozmetické nedostatky. Bola to jej šťastná baretka. Tak ju sama volala. 
Keď ochorela a povedali jej, že po chemoterapii celkom iste príde o vlasy, vybrala ju zo skrine. Nepatrila jej, ale jej starému otcovi, prisťahovalcovi z Odesy. Tá baretka bola, ako to už v prípade Odesy býva, okrem huslí v puzdre a okuliarov, jediným s čím dedko prišiel. Keď zomrel, husle dostal najtalentovanejší z jeho vnukov, okuliare sa stratili v nemocnici a baretku sa podarilo zachrániť Aline, keď veci po starčekovi odvážali do kontajnera. 
Poriadne si ju osvojila vlastne až počas choroby, urobila si z nej amulet. A uverila tomu, že s ňou to zvládne. Aj sa stalo. 
Vo svete vážne chorých ľudí je veľa iracionality, aj viery vo veci, ktoré sa tým zvonka zdajú smiešne a tmárske. Mnohé môžu mať fatálne dôsledky, Alinina šťastná baretka však bola len takým neškodným úletom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu

Čo sme mohli vidieť v televízii. Pardón, ale toto nie je vtipné. Opakujem, aby nedošlo k nedorozumeniu. Nie je to vtipné.

KOMENTÁRE

Ako vyzerá nová trauma Richarda Vašečku

Zvyšuje sa šanca, že budúca vláda do roka neimploduje pre kultúrnu vojnu.


Už ste čítali?