Šťastná baretka

Autor: Jana Shemesh | 9.12.2014 o 10:27 | Karma článku: 14,18 | Prečítané:  9474x

Vypadané vlasy riešia onkologickí pacienti rôzne. Muži šiltovkami, ženy sa spoliehajú viac na parochne, hoci v posledných rokoch si na holé hlavy radšej viažu rôzne šatky a sú aj takí, čo chodia s vyholenou hlavou bez zábran. Alina zvolila baretku. 

 Nosila ju aj počas najväčších horúčav, aj vtedy, keď jej už vlasy rašili, a dokonca aj vtedy keď jej už spod nej vykúkali najprv nenápadné, akoby náhodné a potom čoraz zreteľnejšie pramene vlasov. 
Baretka bola časom už vyšúchaná, na niektorých miestach sa až leskla od vydranosti a občas sa na nej objavili drobné smietky. Bola v takom stave, že raz nám Alina rozprávala, že na autobusovej zastávke jej jedna pani ponúkala nejaké drobné na prilepšenie. 
Alina ju ale nikdy nedávala dole z hlavy. Evidentne ju tiež nenosila pre to, aby zakryla kozmetické nedostatky. Bola to jej šťastná baretka. Tak ju sama volala. 
Keď ochorela a povedali jej, že po chemoterapii celkom iste príde o vlasy, vybrala ju zo skrine. Nepatrila jej, ale jej starému otcovi, prisťahovalcovi z Odesy. Tá baretka bola, ako to už v prípade Odesy býva, okrem huslí v puzdre a okuliarov, jediným s čím dedko prišiel. Keď zomrel, husle dostal najtalentovanejší z jeho vnukov, okuliare sa stratili v nemocnici a baretku sa podarilo zachrániť Aline, keď veci po starčekovi odvážali do kontajnera. 
Poriadne si ju osvojila vlastne až počas choroby, urobila si z nej amulet. A uverila tomu, že s ňou to zvládne. Aj sa stalo. 
Vo svete vážne chorých ľudí je veľa iracionality, aj viery vo veci, ktoré sa tým zvonka zdajú smiešne a tmárske. Mnohé môžu mať fatálne dôsledky, Alinina šťastná baretka však bola len takým neškodným úletom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?