Nezvládneš to

Autor: Jana Shemesh | 25.11.2014 o 17:25 | Karma článku: 16,57 | Prečítané:  4378x

Jeden z najhorších prístupov k onkologickému pacientovi je ten, čo ja nazývam "to nezvládne, lebo je chorý." Niekedy sa demonštruje presne týmito slovami, inokedy zaobalenejšie, zdanlivo empatickejšie či s výrokom "veď ja ti chcem len dobre", o ktorom som už kedysi napísala. Veľa ľudí sa tohto prístupu dopúšťa nevedome a keď ich na to upozorníte, cítia sa dotknuto. Jasné, chcú vám len dobre.   

Na úvod treba povedať, že onkologickí pacienti sú v drvivej väčšine príčetní a vedia pomenovať svoje potreby a túžby aj odhadnúť svoje možnosti aspoň tak ako zdraví. O tom, čo zvládnu by mali rozhodovať sami, alebo ak cítia potrebu konzultovať, tak s niekým, koho si z vlastnej vôle vyberú. 
Nie je dobre ak pacientovo okolie presvedčí samé seba, že najlepšie vie, čo je pre neho dobré. Verte mi, mastičkárske rady, organizácia programu, takzvané nezaťažovanie a presvedčenie, že vy najlepšie viete, čo ten druhý potrebuje, je hlavne na začiatku choroby možno oveľa horšie ako samotná liečba. Lebo, s prepáčením, viete prd a ani ten pacient na tom nie je lepšie. Horšie ako toto je už len mlčanie, ktoré sa dá na začiatku ospravedlniť šokom, ale ak po ňom nasleduje odmlčanie, neospravedlní ho nič. 
Za vetami o tom, kto čo zvládne a nezvládne, sa skrýva aj veľa predsudkov o rakovine. Nie, rakovina, hlavne niektoré typy a štádiá  nemusia znamenať koniec kariéry, zarastenú záhradku, deti, ktorým nemá kto skontrolovať úlohy, mínus tridsať kíl a myšlienky na slučku. Aj keď aj to môže prísť. Načo ale niekoho odpisovať už na začiatku. Lebo presne to je to, čo cítia chorí, keď im niekto povie, že to pre chorobu nemôžu zvládnuť. A ešte horšie je, ak im to ani nepoviete, ale rovno s nimi tak jednáte. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?