Šaked

Autor: Jana Shemesh | 10.8.2014 o 18:12 | Karma článku: 19,97 | Prečítané:  4650x

Šaked sa v škole nikdy veľmi nesnažila. Všetci jej súrodenci skončili vysoké školy s vynikajúcim prospechom, dvaja učili na univerzitách v zahraničí. Ju to v škole otravovalo, hoci podľa učiteľov mala veľké predpoklady nielen doštudovať, ale aj pokračovať v kariére na akademickej pôde.   

Keď si našla dobre platenú prácu, na ktorú nepotrebovala žiaden titul, mala ďaľší dôvod neštudovať. Mala všetko, čo chcela a často to bolo viac ako jej bratia, čo síce vychovávali nové generácie vedcov, ale o novom aute mohli akurát tak snívať.
Mala takmer 35, keď ich mame našli nádor na pľúcach. Prognóza bola zlá, bolo to v časoch, keď medicína ešte nebola na takej úrovni a ľudia si z občasného pokašliavania nerobili ťažkú hlavu, takže k lekárovi prichádzali už len na to, aby oznámil, že veľa pre nich urobiť nemôže.
Mama sa neúspešne liečila polroka, zomrela v strašných bolestiach na chodbe preplnenej nemocnice počas jomkippurskej vojny. Sestry, ktoré povolávali na iné oddelenia, lebo zranených pribúdalo, si všimli, že zomrela až po niekoľkých hodinách. 
Šaked bola otrasená. S mamou nikdy nemala ideálny vzťah, aj pre jej výčitky, že zanechala štúdiá. Šaked si traumu z maminej smrti vyriešila po svojom. Mala 37 rokov, keď po mesiacoch žiadostí mohla nastúpiť do prvého ročníka lekárskej fakulty. Na chodbách si ju jej spolužiaci mýlili s učiteľkou. Fakultu dokončila s medailou dekana. Napriek jej veku jej prorokovali veľkú kariéru. Nenastúpila ale do univerzitnej nemocnice. Zamestnala sa v liečebni pre dlhodobo chorých, kde sa už nezachraňujú životy ani nerobia prevratné operácie, ale pomáha sa odísť bezbolestne, v pokoji, čistote a ak si to umierajúci a  rodina želajú aj v obklopení najbližšími. 
Šaked odprevadila na druhý svet mnohých z mojich spolupacientov. Ľudia si ju žiadajú, akokoľvek hrozne to znie. Tak ako chcú to najlepšie pri liečbe, chcú to najlepšie aj po nej.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?