Tamar

Autor: Jana Shemesh | 28.7.2014 o 12:04 | Karma článku: 14,22 | Prečítané:  11448x

Tamar sa pred chorobou takmer nikdy nemodlila, hoci doma sa jej rodičia modlili ešte aj pri rannom umývaní rúk. Každú vetu začínali s výrazom "Nech je požehnané jeho meno" a Bohu ďakovali takmer za všetko. Tamar to prišlo nemoderné a z domu sa vytratila hneď ako sa to dalo. Vydala sa mimo svojho náboženstva, za kresťana z Argentíny a vycestovala s ním do Hongkongu. Rodičov to zarmútilo a pobúrilo natoľko, že s dcérou prerušili styky. 


Príbeh, ktorý nasledoval, je veľmi banálny. Tamar sa kariérne darilo vo veľkej nadnárodnej banke, žila si viac ako dobre, aj keď názorové rozpory s manželom boli čoraz zrejmejšie. Potom ochorela. 
Nádor na pľúcach sa dal operovať, ale po polroku sa metastázy ovbjavili takmer všade. To už bola späť v Izraeli. Opustená, vyhodená z práce a vystrašená na smrť. Rodičia vedeli, že je chorá, posielali je pozdravy po príbuzných a pýtali sa jej, či chce, aby sa za ňu modlili. Tvrdohlavo odmietala. Neverila na modlenie, nechcela, aby medzi ňu a jej chorobu vstupovali nejaké nadprirodzené sily. 
Na podpornej skupiny sa do krvi hádala s tými, čo hovorili, že náboženstvo im pomáha, že na tom možno niečo je, a že netreba odmietať tých, čo ponúkajú takúto útechu. Jej výstupy boli také zlostné a agresívne, že ju skupina vylúčila.
Dlho sme o nej nepočuli a málokto od nej čakal dobré správy, lebo mala naozaj veľmi rýchlo postupujúcu chorobu a vyčerpával ju aj jej hnev. Pred pár dňami som sa z mailu dozvedela, že Tamar prehrala. Čakala som to, bola medzi tými, čo nemali šancu. Aj som sa bála prečítať, čo ku krátkemu oznámeniu o jej smrti a detailoch pohrebu, niekto dopísal. Bála som sa toho, že Tamar zomrela opustená, neuzmierená sama so sebou aj s ostatnými niekde v samotem ktorú neodstráni ani najlepší medicínsky personál, ani najlepšie prepracované protokoly paliatívnej liečby. 
Dodatok dopísali jej rodičia. Tamar nezomrela sama. Zomrela v pokoji a mieri. Modliť sa nechcela, ale posledný deň mala takú krásnu a pokojnú tvár, že rodičia si boli istí, že sa modlila v srdci. Možno áno, možno nie. 
Podstatné je, že ľudia, čo ju priviedli na svet, ju z neho odprevadili tak, ako považovali za správne. Zrejme je to banálny príbeh, ale mne jeho koniec pomohol zniesť pocit straty. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?