Baletka

Autor: Jana Shemesh | 25.11.2013 o 9:57 | Karma článku: 15,98 | Prečítané:  10844x

Inna je na invalidnom dôchodku. Má necelých štyridsať. Všetci z jej práce sú na tom podobne. Každý má istý stupeň invalidity, alebo je na ceste k nej. Inna bola baletka. Sólistka, obsadzovaná, obletovaná.

Dokaličené telo očakávala. Veď ho vykrúcala od troch rokov, od desiatich ako mimoriadny talent trénovala s oveľa staršími dievčatami. Baletmajsterka jej neodpustila nič. Čo ju ale prekvapilo bolo to, že ju k barlám dostala rakovina. Pobolievali ju nohy, ale to tak býva. Cítila, že jej praskajú kĺby, ale komu z jej kolegov nie. Vedela zatnúť zuby. Tak ju to učili od detstva. Bez bolesti niet umenia. Dokonalé prevedenie si vyžaduje od tela veci na hranici nemožného. Inna trpela. Krívala na jednu nohu. Sama si zaobstarala barlu. Veď všetci z jej okolia mali doničené nohy, aj chrbtice. Chudla, ale neprekážalo jej to, na svoju štíhlosť bola vždy pyšná. Mala ženské problémy, ale tie prikladala tomu ako počas aktívnej kariéry experimentovala s odďaľovaním periódy. Hovorila si, že má pomýlené hormóny. Už profesionálne netancovala, len učila. Na jednom tréningu jej prišlo nevoľno. Pomohla jej jedna z matiek jej žiačok. Bola lekárka a Innu takmer násilím zobrala na pohotovosť. Doktor tam konštatoval totálne vyčerpanie a Innu našťastie poposielal na všemožné vyšetrenia. Jej sprievodkyňa dohliadla na to, aby ich Inna aj absolovovala. U gynekológa nebola pár rokov. Našli jej rakovinu vaječníkov. Pred tromi mesiacmi ju operovali, absolvovala aj chemoterapiu. O svojom stave hovorí ako o chorobe z povolania. Nemyslí to tak, že ochorela, lebo tancovala. Skôr tak, čo všetko bola ochotná obetovať kariére a ako jej prisbôsobila svoje nastavenie aj priority.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?