Ester

Autor: Jana Shemesh | 27.10.2013 o 19:30 | Karma článku: 19,47 | Prečítané:  10833x

Vo vchode do "mojej" nemocnice je stena plná tabuliek s menami ľudí, ktorí ju finančne podporili. Izraelčanov aj Židov z celého sveta, hlavne z USA. V Izraeli je to bežná vec a takto sú zaplnené steny aj v starobincoch, knižiniciach, múzeách, či na univerzitách. Na tú v našej nemocnici minule priskrutkovali ďalšiu. Bolo na nej meno dámy, s ktorou som niekoľko mesiacov drala sedadlo v čakárni onkológie.

Pani Ester sa narodila v Nemecku. Otec bol priemyselník, mama sa ako správna dáma z vyššej spoločnosti okrem kartových partičiek venovala aj charite. Nikdy nerobila rozdiely medzi tými, ktorým pomáhala. Podporovala židovskú školu, rovnako ako útulok pre "zblúdené" kresťanské ženy (rozumej slobodné matky). Potom prišiel Hitler a ľudia s priezviskom Frankfurter a lavicou v synagoge boli zrazu poslední z posledných. Ester stihli poslať k maminej sesternici do Škótska. Rodičov stratila vo vojne, do Izraela prišla ako dvadsaťročná v roku 1949, po tom, čo zistila, že v malom meste pri Berlíne, kde žili, ju ľudia nechcú, lebo im pripomína ich hriechy a zlyhania. V Izraeli sa vydala, mala dvoch synov a spolu s manželom dlhé roky bojovala, aby dostala späť majetok, ktorí zobrali jej rodičom. Ako mi povedala nie pre to, že by bola naň odkázaná, ale pre to, že mala plány ako s ním naložiť. A pre to, že doma ju učili, že kradnúť a siahať na cudzí majetok sa nemá. Koncom minulého roka Ester diagnostikovali rakovinu. Hoci by to pre jej rodinu nebol problém, odmietla liečbu v súkromnom zariadení. V čakárni, kde sa premleli ľudia s rôznou úrovňou príjmov a majetku, Ester počúvala a pýtala sa. Ako to všetko zvládajú, čo by zlepšili, čo im najviac chýba. Raz oslovila aj mňa. Potom sme sa rozprávali ešte niekoľkokrát. Mala spôsoby starého sveta a bola prirodzene príjemná a milá, hoci bola smrteľne chorá a choroba z nej ukrajovala život príliš viditeľne. Po letnej pauze v liečbe som ju už nestretla. Nepýtala som sa, tu sa nepýtame, keď sa niekto neobjaví. Pripomenula mi ju až tá tabuľka a reči spolupacientov o tom, že darovala milióny na zlepšenie vybavenia nemocnice.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?