Pazit

Autor: Jana Shemesh | 23.10.2013 o 10:45 | Karma článku: 19,81 | Prečítané:  10489x

Pazit vyštudovala medicínu pred tridsiatmi rokmi. Bola jedna z najlepších v ročníku, miesto ju ponúklo viacero špičkových nemocníc, dokonca aj na oddelenia, o ktoré sa mladí lekári bijú. Pazit ale musela odmietnuť.

Diagnostikovali jej sociálnu fóbiu, mala vážne psychické problémy, komunikácia s ľuďmi, naviac ľuďmi v strese, neprichádzala do úvahy. Jeden z jej profesorov, ktorý ju považoval za medicínsky talent ju nahovoril, aby sa nevzdávala a ponúkol jej miesto na klinickej patológii. V labáku, vo vlastnej pracovni, s personálom, ktorý bol poučený o jej probléme. Pazit sa za pár rokov prepracovala do špičky. Hoci laboratórne výsledky sa javia ako "čo je napísané, je napísané", pri vážnych chorobách, nejasných či hraničných prípadoch, je dôležitý aj komplexný pohľad, intuícia a skúsenosť patológa. S Pazit konzultovali lekári o generáciu starší, uznávaní profesori aj ľudia z výskumu. Pazit často podpisovala a pečiatkovala výsledky laboratórnych testov, ktoré mali pre pacientov váhu rozsudku, definitívneho rozchodu s ich predchádzajúcom životom, ale znamenali aj návrat, vyslobodenie z najhorších obáv. Pazit podpisovala papiere roky, roky rozhodovala hraničné prípady, roky chodila na terapie, aby zvládala svoje fóbie. Začalo sa to zlepšovať. Pred piatimi rokmi zvládla prednášku pre malý počet študentov, pre ktorých bola len menom z učebníc a odborných článkov. Pred tromi rokmi sa odvážila prednášať aj na väčšom fóre. A minule prišla k nám do skupiny. Po tridsiatich rokoch chcela vidieť ľudí, ktorým nemohla poslať dobré zvesti. Prišla nám povedať, aby sme sa nebáli. Medicína ide dopredu, diagnostika je presnejšia, liečba čoraz cielenejšia a individuálnejšia. Potom povedala, že ani to však nefunguje bez vôle a viery pacienta. Ona sama je predsa dobrým príkladom toho, ako sa dá vymotať aj z vážnej choroby a ešte urobiť niečo dôležité pre tých okolo.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?