Tova

Autor: Jana Shemesh | 17.2.2013 o 20:11 | (upravené 17.2.2013 o 20:16) Karma článku: 21,39 | Prečítané:  4552x

Tova nie je onkologická pacientka. Aj tak chodí na stretnutia pacientov. Lebo niektorých pozná už pár rokov. Boli s ňou cez najhoršie obdobie jej života. Obdobie, ktoré je pre väčšinu žien jedno z naúžasnejších.

Tovin životný partner ochorel na rakovinu, keď bola tehotná. A zomrel ešte predtým, ako mohol vidieť svojho syna. Tova rodila tri týždne po jeho pohrebe. Po tom, čo ukázala syna rodine a kamarátkam, zobrala ho na onokológiu. Aby sa z neho tešili spolupacienti jej nebohého Daniela. Ľudí to potešilo, ale niektorí sa čudovali na čo nosí bábätko na také miesto. Tova mala pocit, že je to tak správne. Na onkológii strávila skoro celé tehotenstvo. Iné budúce mamy chodili na predpôrodné kurzy, tehotenskú jogu a nákupy výbavičiek. Ona sedávala na nepohodlných stoličkách na nemocničnej chodbe, utierala zvratky, kládla lekárom otázky, na ktoré vedela odpovedať už aj sama, vyrábala litre štiav z ovocia a zeleniny, lebo tak jej to niekto poradil. V nemocnici ju poznal každý, od vrátnika až po riaditeľa. Chodievala s Danielom na podpornú skupinu pre pacientov, potom ho tam privážala na vozíku. Otvorene hovorila o tom, že sa bojí toho, čo bolo zrejmé. Že zostane s dieťaťom sama, že otca bude poznať len z fotografií a jej rozprávania.Na podpornej skupine sa nerozprávajú veselé zážitky z výletu, ale príbeh Tovy a Daniela bol neznesiteľne ťažký aj tam. Rozplakal aj najväčších hrdinov a raz kvôli nemu vybehla na chodbu aj terapeutka. Tova neplakala nikdy. Bola Danielovým hlasom, lebo on bol taký paralyzovaný celou situáciou, že sa nevedel otvoriť. Ich syn mal prednedávnom tri roky. Tova doniesla na stretnutie jeho fotografiu. Na onkológiu ho už nevodí. Chlapec sa začína pýtať, všímať si a ukladať si do pamäte. Tova nechce, aby si pamätal to, na čo ona nevie zabudnúť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?