Afrín

Autor: Jana Shemesh | 22.10.2014 o 9:25 | Karma článku: 14,00 | Prečítané:  7569x

Afrín je ako jedna z mála v našej skupine takmer permanentne hospitalizovaná. Nie je až v takom zlom zdravotnom stave, liečbu tiež nemá počas týždňa veľmi nahustenú a má aj domáce zázemie, ktoré je potrebné na asistenciu chorému aj pre jeho celkovú psychickú pohodu.   

Dôvod prečo je v lôžkovej časti, je iný. Afrín pochádza z palestínskych území a pre rôzne administratívne problémy je lepšie, keď zostane v nemocnici. Mohlo by sa totiž stať, že by sa nestihlo všetko vybaviť a ona by nestihla nejaký termín či liečbu. 
Afrín má rakovinu prsníka. Mala ju jej matka, jej dve sestry, tri sesternice a ešte ďalšie ženy zo širšej rodiny. Všetky až na jednu výnimku zomreli do piatich rokov od stanovenia diagnózy. Tou výnimkou je Afrín. 
Bojuje už šiesty rok. Je vo štvrtom, poslednom štádiu. Hoci slovo posledné znie ako koniec, v nemocnici, kde sa lieči, vedia predĺžiť a uľahčiť chorým život. Afrín uverila, že aj ona bude ten prípad, keď sa stretne dobre nastavená liečba s osobnou vierou, že to pôjde a štipkou šťastia. 
Na to, aby sa dostala do izraelskej nemocnice zburcovala desiatky ľudí. Od starostu svojej dediny cez bývalého spolužiaka z univerzity, dnes popredného funkcionára palestínskej samosprávy cez izraelské mimovládky až po osobnú známu bývalého prezidenta Peresa.
Afrín sa v nemocnici zdokonalila v hebrejčine, aj keď sa najradšej rozpráva s arabskými pacientmi a zamestnancami nemocnice. Ani na terapeutickú skupinu najprv nechcela chodiť. Ako nám sama povedala, je veľa vecí, ktorými sa líši. Je tam jediná Arabka, jediná moslimka, jediná, čo už mesiac neopustila nemocnicu a jediná, kto nemá pri sebe nikoho blízkeho vždy keď potrebuje. To posledné je, zdá sa to, čo ju trápi najviac a paradoxne odháňa od ľudí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?