Amália

Autor: Jana Shemesh | 8.5.2014 o 20:22 | Karma článku: 15,72 | Prečítané:  15354x

Amália bola pre mnohých príkladom toho, ako všetkým tak nejak preplávať. Charakterizoval ju ľahkovážny smiech, prehadzovanie problémov z pleca na plece a to, ako človeku vedela stisnúť ruku. Tak, že sa prebral. Od bolesti a prílevu života. Amália mala meno ako víla a niečo nadpozemské v nej naozaj bolo.

Amália na terapeutickej skupine často prerušovala sťažnosti iných slovami "ale prosím ťa, veď to nie je až také hrozné". Nezľahčovala, to nie, len dávala veci do kontextu. A ešte sa aj zasmiala. Niekedy sa s ňou nakoniec zasmial aj ten, čo sa sťažoval a ešte pred chvíľou vôbec nevládal a nevedel ako ďalej. Amália mala zlú diagnózu aj pesimistickú prognózu. Zrejme jednu z najhorších v našej skupine. Mala aj iné problémy. Finančné, v práci a ani doma to nebolo práve ideálne. Ignorovala ich. Nie nejak bezhlavo, nezodpovedne, ale z nevyhnutnosti. Nemohla riešiť všetko naraz. Amália vždy odmietala debaty o tom, čo bude, keď nebude, ako sa pripraviť na umieranie, ako žiť s odmeraným časom. Povedala, že to nerieši. To už bude na iných, opakovala. Viem, že niektorých ľudí v skupine štvala a pár z nich sa s ňou aj dosť škaredo pohádalo. Nemohli zniesť jej prístup. Lebo sa báli byť ľahkovážni v najťažšom období ich života. Amália to ale dokázala, alebo to vedela tak uhrať a to sa ťažko nesie. Pred necelým mesiacom Amália spáchala samovraždu. Bola to pre nás, vrátane skúsenej terapeutky, facka, po ktorej nasledovalo obdobie výčitiek. Zrejme sme si mali niečo všimnúť. Asi sme mohlli v jej smiechu počuť falošné tóny, ak by sme lepšie počúvali. A tak stále dokola a bezvýsledne. Po pár dňoch som sa rozhodla, že nebudem na to myslieť. Že budem Amáliu a jej rozhodnutie rešpektovať. Isto nebolo ľahkovážne. Amália už nechcela riešiť veci a myslím, že by nechcela, aby sme jej rozhodnutie riešili my.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?