Šaike

Autor: Jana Shemesh | 12.10.2013 o 21:05 | Karma článku: 20,14 | Prečítané:  8303x

Šaike je nový sanitár na lôžkovom oddelení. Vozí ležiacich na terapie, pomáha im pri ich najelementárnejších potrebách a keď má čas, robí im spoločnosť alebo im číta knihy.

Ja som sa s ním zoznámila tiež cez knihu. Keď som sedela v parku s infúziou a čítala Bubera, pristavil sa pri mne. Šaike pochádza zo sveta, ktorý Buber popisuje. Ale už v ňom nežije. Aj pre to robí sanitára v nemocnici. Šaike je z ultraortodoxnej rodiny. Neuniesol ale jej nároky, ani pretvárku. A ako sa zdá z jeho opatrného rozprávania, za jeho rozhodnutím utiecť bolo aj systematické fyzické aj psychické ubližovanie zo strany otca. V Izraeli existujú organizácie, ktoré takýmto mladým ľuďom pomáhajú zaradiť sa do života. Šaike pobudol istý čas v nábožnej, ale nie fanatickej adoptívnej rodine. Dostal "civilné oblečenie", zistil čo je internet a mobil, aj to, že môže ísť na kávu s dievčaťom. Len tak, porozprávať sa. Nemal žiadne vzdelanie, okrem náboženského, a tak si musel urobiť maturitu. Aby sa mohol postaviť na vlastné nohy, potreboval prácu. S takmer žiadnou kvalifikáciou možností nebolo veľa. Šaike sa pre prácu sanitára však rozhodol nielen pre to, že jeho možnosti zamestnať sa sú nateraz slabé. Po úteku ho jeho rodina zavrhla. Skladali mu telefón, nepomohli ani odkazy cez spoločných známych. On je pre nich mŕtvy. Potom sa dozvedel, že jeho mama ochorela na rakovinu. Choroba mala veľmi rýchly priebeh. Išlo prakticky o necelý mesiac. Nepustili ho k nej do nemocnice, keď prišiel na pohreb vysácali ho odtiaľ a niektorý zo strýkov ho dokonca opľul. Šaike sa teraz stará o matky iných ľudí. Pozorujem ho už niekoľko dní. Je galantný, citlivý a láskavý. Možno pre to, že ho to ešte nezomlelo. Možno pre to, že si predstavuje svoju mamu. Ja len dúfam, že aj ona mala počas posledných dní takého oddaného ošetrovateľa ako je Šaike.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?