Marina

Autor: Jana Shemesh | 23.9.2013 o 19:27 | Karma článku: 21,77 | Prečítané:  9559x

Marina išla darovať krv už dvadsiatykrát, keď jej lekárka povedala, že nemôže. Nechápala. Prišla pár týždňov po odporúčanej pauze medzi odbermi, cítila sa dobre. Na transfúznej stanici ju vždy vítali, lebo mala krvnú skupinu, ktorej je sústavne nedostatok.

Lekárka, za tie roky už jej známa, si ju zavolala bokom. Nepáčil sa jej Marinin krvný obraz. Až tak, že ju okamžite hnala na hematológiu. Sama ju odviedla k lekárovi. Marina si všimla, že na dverách má okrem špecializácie hematológia aj slovíčko onko. Ešte v ten deň jej nabrali krv aj kostnú dreň na ďalšie testy a o niekoľko dní sa už liečila na leukémiu. Zobrala to statočne, hoci jej typ leukémie nemá príliš dobrú prognózu a ani na lieky nezareagovala tak rýchlo, ako lekári predpokladali. Marina chodila do našej skupiny, lebo sa doma nudila. Tak to vysvetľovala. Nechcela hovoriť o svojich problémoch, len počúvala. Nechodila dlho, jej akútna leukémia ju zabila ešte predtým ako ju stihli pripraviť na transplantáciu kostnej drene. Až od lekárky z transfúznej stanice, ktorá je zhodou okolností sesternicou jednej mojej kamarátky som sa dozvedela, že Marina nebola len darkyňou krvi. V nemocnici pomáhala roky ako dobrovoľníčka na tých najmenej príjemných oddeleniach. Vždy bola ochotná prísť. Kedykoľvek. Žila sama a tak ako nám, aj sestričkám v nemocnici vysvetľovala, že sa nudí. Keď zomrela, v hale nemocnice vystavili jej fotografiu, ako to robia, keď zomrie niekto zo zamestnancov. Pristavovali sa pri nej ľudia. Mnohí Marinu poznali roky, pri viacerých bola v najťažších chvíľach ich života alebo ich zachránila bez toho, aby o tom oni, či ona vedela. Len ju nedokázali zachrániť. A niečo mi hovorí, že to akceptovala. Bez hnevu a sebaľútosti. Sú takí ľudia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?