Nadja

Autor: Jana Shemesh | 1.9.2013 o 8:44 | (upravené 1.9.2013 o 9:33) Karma článku: 16,10 | Prečítané:  13953x

Nadja je arabská kresťanka z Nazaretu. Onkologickou pacientkou je už dvadsať rokov. Jej život sa dá prirovnať k divokej jazde na horskej dráhe. Ona však nezažíva vzrušenie, ale čoraz viac bolesti. Je hlboko veriaca a o svojej chorobe hovorí ako o súkromnej krížovej ceste.

Ochorela, keď mala tridsať rokov. Mala dvojročné dvojčatá. Chlapca a dievča. Keď sa rodina jej manžela dozvedela, že Nadja je chorá, dotlačili pár k rozvodu. Deti si zobrala stará matka, lebo v Nazarete sa nehodí, aby osamelá žena vychovávala svojich potomkov. To už bola Nadja po dvoch operáciách mozgu. Útechu hľadala v kostole. Vedela sa modliť hodiny v kuse. Potom išla navštíviť deti k svokre. Ale len keď sa vopred ohlásila. Bývala u rodičov, lebo nemala peniaze na vlastné bývanie. Keď mala tridsaťsedem rokov, lekári povedali, že je to v poriadku. Mozog je čistý, bez nálezu a postupne sa zotaví aj po náročnej chemoterapii. Aj to tak bolo. Svokra zomrela, jej ex si našiel novú ženu a dvojčatá sa vrátili k nej. Bolo to ťažké, sprvu ju nerešpektovali, pýtali sa stále na babku. Nadja sa modlila. Verila, že to bol Boží zásah, čo ju vyliečil. Dvojčatá mali dvanásť rokov, keď ju s veľkými bolesťami hlavy poslali na kontrolu k lekárovi do Haify. Nález bol neúprosný. Ďalší nádor, oveľa komplikovanejší ako predchádzajúci, nedobre situovaný, jednoducho všetko zle. Operovali ju na druhý deň. Zvládla aj to. Keď sa jej onkológ presťahoval k Tel Avivu, nasledovala ho. Verila len jemu a sile modlitby. Modlila sa sústavne a naučila to aj svoje dvojčatá. Po ďalších troch rokoch liečby to vyzeralo dobre. Nadja sa vrátila do Nazaretu a dala slúžiť omšu. Prišiel aj jej onkológ, hoci je žid. Prešlo pár relatívne dobrých rokov. Nadja si na Veľkú noc myslela, že ju hlava bolí z pôstu, ktorý poctivo držala. Keď zamdlela a nevedela si spomenúť na dátum svojho narodenia, vedela, že je zle. Rakovina udrela tretí krát. Nadja je teraz v nemocnici. Chodí na našu podpornú skupinu, zviera ruženec a verí, že sa premodlí do nejakého zázraku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?