Nechaj ma tak

Autor: Jana Shemesh | 15.4.2013 o 7:22 | Karma článku: 16,29 | Prečítané:  6649x

Sú pacienti, ktorí nechcú bojovať. Vzdali to ešte pred vchodom na onkológiu. Ak niekto z našej skupiny ticho kričal, aby mu všetci prestali vyjadrovať podporu a dávať nádeje, bol to Asaf. A hoci sa tomu vzpieral, žil o dosť dlhšie, ako mu predpovedal jeho lekár.

Vlastne dodnes neviem, prečo Asaf do podpornej skupiny chodil. Evidentne nechcel počúvať o drobných pokrokoch v telesnom aj duševnom zdraví, o strachu o budúcnosť maloletých detí, o ťažkom rannom vstávaní, o panike, ktorá zavládla, keď pacient na displeji telefónu uvidel číslo z nemocnice. Asaf bol stále ticho. Nereagoval na výzvy terapeutky, ani na otázky spolupacientov. Nereagoval na nič. Zabúdal chodiť na liečbu, zanedbával sa, na pozdravy a bežné spoločenské otázky odpovedal šomraním. Viem, že niektorí pacienti chceli terapeutku požiadať, aby mu povedala, aby radšej nechodil. Asaf ale chodil. Do dverí ho natlačila jeho partnerka, ktorá za ním chodila ako tieň. Znášala jeho zlé nálady, ignoráciu, výsmech. Raz ju dokonca vyhodil z čakárne. Povedal jej, že chce, aby mu dala pokoj, aby ho nechala tak. Nechaj ma tak... To bolo Asafovo heslo. Veta, ktorá zakliala a zakalila úsilie všetkých okolo neho. Asaf mohol mať okolo päťdesiat rokov, mal bystré oči a podľa mňa počúval a vnímal oveľa viac, ako dával najavo. Pohnutie z rozprávania iných nevyjadroval plačom, hnevom alebo objatím rozprávajúceho, ako sme to robili my ostatní. On sa ešte viac ponáral do seba a silnejšie sa utvrdzoval v tom, že to treba nechať tak. Že on chce, aby ho nechali tak. Do skupiny chodil takmer pol roka. Posledné týždne v ňom žili už len tie bystré oči. Partnerka s ním už nechodila. Akoby zmizla. Nechala ho tak.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

KOMENTÁRE

Poisťovňu by jej vlastník mal prinútiť fungovať zodpovedne

Systémový zákrok je podobný ako pri nemocniciach.


Už ste čítali?