Štatistika

Autor: Jana Shemesh | 14.3.2013 o 8:41 | Karma článku: 18,06 | Prečítané:  6260x

Onkológ Wilson zo seriálu Doktor House mal vo svojej pracovni suveníry od pacientov, ktorí to neprežili, hoci štatistiky hrali v ich prospech. Nezvládli to ani takí, čo mali viac ako 90 percentnú šancu na prežitie. Aj ja som takých poznala.

Brache našli rakovinu v prvom štádiu, nádor bol dobre ohraničený, rýchlo ho vyoperovali. Lekárka jej hovorila, že má šťastie a vytasila na ňu štatistiky, podľa ktorých ľudia v jej veku majú viac ako 80 percentnú šancu. Bracha tomu uverila. Bola optimistická, presviedčala seba aj svoje okolie, že toto je len taká epizóda, na ktorú všetci rýchlo zabudnú. Aj by zabudli, keby po relatívne krátkej remisii neprišla recidíva. Štatisticky ani nemala prísť. Bola však ako hurikán a Bracha po dvoch mesiacoch zomrela. Napriek štatistikám. Sú ale aj takí, čo majú prognózu, ktorú nechce nikto počuť. Poznám pani, čo sa nemala dožiť ani konca roka a už tridsať rokov je v poriadku. Faktom tiež je, že z tých, čo sa s ňou liečili už podľa jej slov nežije nikto. Zomreli dávno, už si ani nepamätá kedy presne. Ona ale zvládne starostlivosť o tri malé, vitálne vnúčatá. Napriek štatistikám. Sú pacienti, ktorí si štatistiky o tom, akú majú šancu v nasledujúcich rokoch, hľadajú na internete a vypytujú sa lekárov. Sú takí, čo to nechcú vidieť ani počuť. Ja som sa na začiatku choroby tiež zaujímala. Potom ma to prešlo. Lebo som videla také aj onaké osudy. Videla som takmer zmŕtvychvstania aj totálne prepady z najvyšieho optimizmu do totálnej čiernoty. Sme ľudia a nie čísla. Či to zvládneme a ako dlho, závisí od mnohých vecí. Ak však niekomu pomáha vedomie, že ôsmi z desiatich chorých na jeho diagnózu sa dožili piatich rokov života, tak mu to neberiem. Verím, že tak sa bojuje ľahšie. Hoci veľmi ťažko sa berie, ak má niekto takú hroznú smolu, že bude jedným z tých dvadsiatich percent, čo to nezvládnu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?