Ako sa má dnes pani s krátkymi vlasmi?

Autor: Jana Shemesh | 26.2.2013 o 8:08 | (upravené 26.2.2013 o 8:14) Karma článku: 20,12 | Prečítané:  8544x

Onkologickí pacienti potrebujú láskavosť. Ak ju dostanú v absolútne čistej podobe, bez vedľajších úmyslov a očakávaní, je to ešte lepšie. Teda malá odmena pre toho, kto má láskavé slová, sa predsa len očakáva. Je to čokoládka.

Neviem jeho meno, hoci ho stretávam už mesiace. Oslovuje ma pani s krátkymi vlasmi. Zbiera riady v nemocničnej kaviarni. Ťarbavo, pomaly, ale nadšene. Len odhadujem koľko má rokov, lebo v jeho tvári zamrzlo detstvo. Hoci telo ukazuje na dospelého muža blížiaceho sa k tridsiatke. Má Downov syndróm. Moja lekárka, s ktorou občas sedávam na káve, hovorí, že ľahšiu formu. Znamená to, okrem iného, že je neuveriteľne spontánny. A detsky dobrý. A snaživý. Aj dvadsaťkrát sa príde spýtať, či už môže odniesť zo stola. Utiera aj najmenšie zrnko cukru. A každému opakuje, nech ho žehná Boh. Je veriaci, nosí jarmulku. Asi tuší, že zákazníci v kaviarni nie sú "bežní". Vypytuje sa, či boli na operácii a nezabudne poželať zdravie a ešte raz to Božie požehnanie a že sa netreba báť, lebo Boh každého stráži. Cituje tak slová známej detskej izraelskej piesne. Niekedy nerecituje, ale spieva. Niekedy zákazníka aj pohladká. Mohlo by to byť otravné, ale prekvapivo nie je. Viem, že niektorí pacienti sú smutní, keď nie je v práci. Aj ja ho rada vidím. Máme taký rituál. On sa opýta, ako sa má pani s krátkymi vlasmi, zaželá všetko najlepšie a potom strategicky postáva pri mojom stole a čaká, či zjem čokoládku, ktorú servírujú ku káve. Nezjem. Nechám mu ju. Vrhne sa na ňu s nefalšovanou maškrtnosťou, ako to robievala moja dcérka, keď bola mladšia. Už to nerobí a niekedy mi je ľúto, že o tú spontánnosť pomaly prichádza.Tohto muža neopustí nikdy. Je to dar a je to prekliatie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?