Numizmatik

Autor: Jana Shemesh | 12.1.2013 o 17:29 | Karma článku: 19,46 | Prečítané:  2941x

Jochanan vlastnil vzácnu zbierku mincí. Zbieral od detstva. Už dávno nebol len amatérskym zberateľom. Zberateľstvo ho živilo, robil súdneho znalca v oblasti numizmatiky, spolupracoval s univerzitami, dohadoval obchody medzi zberateľmi po celom svete. Jeho zbierka ale bola nedotknuteľná. Nechcel z nej predať nič, hoci ponuky boli lákavé. Potom dostal rakovinu.

Lekári mu povedali, že konvenčná liečba má v jeho prípade svoje kruto jasné limity. Aj pri najlepšej prognóze mu nedávali viac ako desať mesiacov, maximálne rok. Viacerí mu ale povedali, že v Kanade je súkromná klinika, kde majú lepšie výsledky. Lebo tam používajú aj alternatívne metódy, ktoré ešte nie sú uznané. Jochanan do Kanady vycestoval a zdalo sa mu, že by to chcel skúsiť. Nemal čo stratiť. Problémom boli samozrejme peniaze. Izraelská poisťovňa mu nechcela liečbu v zahraničí preplatiť, lebo všetko, čo potreboval na liečbu, mal doma. A žiaden lekár mu nechcel vydať potvrdenie, že liečba v zahraničí je nevyhnutná, lebo žiaden nemal dostatočne silné a vedecké dôkazy o úspešnosti kanadskej kliniky. Jochananovi deti navrhli, aby predal svoju zbierku. To by mu pokrylo liečbu aj cestu aj pobyt v Kanade. Bolo by to najrýchlejšie a čas bol silný faktor. Jochanan vedel, že má potenciálnych kupcov, ktorí by mu zaplatili rovno pri podpisovaní zmluvy o predaji. Napriek tomu zbierku nepredal. Nevedel sa jej vzdať. Deti sa na neho hnevali. Že sa vzdal, že nejaké staré mince sú pre neho viac ako život. Nepoddal sa tlaku a naviac sa mu pohoršilo tak, že cesta do Kanady neprichádzala do úvahy. Zomrel po siedmich mesiacoch od oznámenia diagnózy. Vo svojom byte, pri svojej zbierke. Jochanana som nepoznala. Jeho príbeh mi rozprávala jedna spolupacientka. Neviem, či sa naozaj stal a či sa stal presne tak, ako mi opísala. Po onkológii chodia všelijaké chýry. Myslím ale, že sa mohol stať. Nie je to neuveriteľná príhoda. Uveriteľné a pochopiteľné je aj to, ako sa zachoval Jochanan. Hoci sa jeho deti hnevali, zanechal im niečo vzácne. A ešte ich aj ušetril zrejme zbytočných nádejí a bolesti. A to je ešte väčší dar.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?