Mama v rozprávke

Autor: Jana Shemesh | 16.4.2012 o 8:24 | Karma článku: 27,66 | Prečítané:  6855x

Naša Ruth už pár týždňov všade chodí s princeznovskou korunkou. Sme vo fáze, keď všetko musí byť ako v rozprávke. A veľa rozprávok čítame, teda snažíme sa, lebo ja mnohé jednoducho nemôžem dočítať. Princeznovské rozprávky by asi mala čítať dcére mama, u nás to robí tato. Lebo ten sa nerozcitlivie.

Veľa sa popísalo, že klasické rozprávky sú príliš strašidelné, takmer hororové, násilné a deti po nich nemôžu zaspať. Sú však aj také, z ktorých má horor rodič. Kým som neochorela, nejak mi neprekážalo, že takmer každá z princezien je polosirota, alebo úplná sirota. Že sa o ňu stará väčšinou zlá a nepríjemná cudzia teta alebo ju otĺkajú zákerní nevlastní súrodenci. Veď je to len rozprávka, hovorila som si. Keď som ale pred pár mesiacmi Ruth čítala o tom, ako Snehulienkina mama zomrela na "zvláštnu chorobu" a dieťa sa na mňa zadívalo tými hlbokými očami a opýtalo sa, že či aj ja mám takú chorobu, stuhla som. Bľaboty o tom, že v stredoveku, kedy sa rozprávka odohráva, nemali dobrých lekárov, Ruth nepresvečili, lebo ich nesprevádzal pevný hlas ani optimistický tón, ale slzy na krajíčku. Na dieťa s fantáziou ako hrom tiež nezaberá argument, že rozprávka, to je len "akože". Snehulienku som jej odvtedy nečítala a ona si ju prestala žiadať, hoci ju má asi v desiatich rôznych knihách. Potom som začala cenzurovať, ale asi ťažko vynecháte, že Popoluške zomrela mamička alebo, že Belle vyrastala len s oteckom. Hrdinovia v rozprávkach musia prekonať mnohé prekážky a ich život je o výzvach. Čím ťažšie, tým lepšie. Možno do toho patrí aj detstvo bez jedného z rodičov alebo s macochou. Veď čo horšie sa už môže stať. Čo môže byť horšie, ako čítať štvoročnému dieťaťu o princeznej bez mamy. Proti tomu sú draci, tmavé lesy a krivé prsty ježibaby, len taká bezvýznamná epizóda. V rozprávke, aj v skutočnosti.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?