Liat

Autor: Jana Shemesh | 7.2.2012 o 8:05 | Karma článku: 25,08 | Prečítané:  6577x

Liat sa večne usmieva. Usmieva sa, keď sedí pod fľašou s chemoterapiou, keď ju volá sestrička na rádioterapiu, keď celá spotená uteká na toaletu, keď dostane taký kŕč do ruky, že nevládze udržať ani prázdny plastový papier na vodu. Niekedy to vyzerá ako by mala trvalý make up s úsmevom. To by však predpokladalo, že jej úsmev je umelý. Omyl. Toto je autentický úsmev, do ktorého je zapojená celá tvár aj oči.

Podľa toho, čo mi o sebe povedala, Liat nemá takmer žiaden dôvod na úsmev. Vyrástla u profesionálnych pestúnov, ktorí boli viac profesionálni ako pestúni, v škole sa trápila, lebo v čase keď bola školáčka považovali sa deti s dyslexiou za zaostalé, nevyšlo jej manželstvo, nemá deti a všetko, čo má má na pôžičku alebo z druhej ruky. A k tomu ešte rakovina. Ona sa však usmieva. Na onkológii je úsmevov dosť. Profesionálnych od personálu, silených od príbuzných aj pacientov, víťazných, keď prídu dobré správy aj takých tých siláckych v zmysle "ty hnusná choroba ja ti ešte ukážem". Liat sa však usmieva tak, že to nespadá ani do jednej z týchto kategórií. Usmieva sa tak nejak nadpozemsky, tak, ako ľudia, čo vedia, kým my ostatní len tušíme. Nie je už ani najmladšia, ani krásavica, nemá dokonalý chrup a choroba jej tiež nepridáva, ale jej úsmev by brala do kampane každá príčetná reklamná agentúra. Je to úsmev žiarivý, ozajstný, srdečný. A hlavne je tam stále. Niekedy celkom drobný, ale je. Minule som sa jej pýtala ako to robí. Opýtala sa ma, že čo. A ja že s tým úsmevom. Usmiala sa od ucha k uchu a povedala, že ten špeciálny úsmev je jediné, čo má. Nedostalo sa jej poriadnej rodiny, ani vzdelania a ani zdravia. Tak sa teší z toho čo má. A my, čo sme mali šťastie stretnúť ju a jej úsmev, sa tešíme tiež.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

V minulosti opitý havaroval a dostal podmienku. Teraz je na Slovensku najlepší

Pomáha mu flegmatickosť, mentálne dozrel. Žilinčan Filip Hlohovský je najproduktívnejším hráčom futbalovej ligy.


Už ste čítali?