Šai

Autor: Jana Shemesh | 13.12.2011 o 12:18 | Karma článku: 21,69 | Prečítané:  4244x

Keď sa pozerám na niektorých spolupacientov a na ich viditeľný fyzický úpadok, pýtam sa, čo ich ešte drží pohromade. A toto nie je metafora. Čo ich doslova drží pohromade?

Veď mnohí sú ako gombík, čo visí na poslednej šnúrke. Podľa fyzikálnych zákonov a dlhodobej skúsenosti by mal dávno spadnúť, ale vzdoruje. Šai má korzet, obväzmi stiahnuté všetky končatiny a na krku podporný límec. Pije so slamkou, jeho jedálny lístok je podobný ako u batoľata. Kaše, džúsy, polievky. Jeho kosti sa rozpadajú, odišla mu sánka, nič neudrží v rukách. V takomto stave je už šesť týždňov. Ani predtým to nebolo oveľa lepšie. Ale ešte aspoň stál na nohách. Teraz je imobilný čakateľ na posledný výdych. To nie sú moje slová, ale jeho. Hlava mu funguje perfektne. Tento muž je veľkým otáznikom a vykričníkom zároveň. Prečo? Už dosť! Moja doktorka, ktorá má blízko aj k všelijakým alternatívam, hovorí, že Šai je tu pre to, že nechce odísť alebo ho tu niekto drží. Z medicínskeho pohľadu prekonal niekoľko medzníkov, ktoré oddeľujú náš svet od toho iného sveta. A je stále tu. Neviem, ja som k alternatívam trochu skeptická. Predpokladám, že v hĺbke srdca tu chce zostať každý onkologický pacient, aj keď sú momenty, keď to tak nevidí ani on, ani jeho rodina. A chcem veriť, že každý tu má niekoho, kto ho drží. Šai je zrejme napriek svojej súčasnej krehkosti nesmierne silný. Jeho bunky bojujú, jeho rozpadajúce sa kosti sa nechcú nechať úplne rozdrviť, jeho srdce bije ako zvon a jeho mozog pracuje na plné obrátky. Jeho oči sú ale nesmierne unavené, nemajú iskru. Ak je pravda, že oči sú oknom do duše, tak potom je zrejmé, že Šaiova duša by už chcela odísť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?